Dvojhvězdy, trojhvězdy… šestihvězdy?
Mnohé hvězdy při bedlivém pozorování dalekohledem odhalí své krásné tajemství – nejsou samy. Když si některé hvězdy dostatečně přiblížíte vhodným okulárem, může se vám podařit hvězdu rozdělit na dvě či tři samostatné hvězdy. V tomto článku vám vysvětlím, kde najít dvojhvězdy a jak je pozorovat dalekohledem.
Vícenásobné hvězdy se prakticky dělí na dvě skupiny – fyzické a optické.
Fyzické dvojhvězdy
Stejně jako Měsíc obíhá Zemi a Země Slunce může obíhat hvězda hvězdu. Zdá se to sice na první pohled poněkud zvláštní, ale je to poměrně častý jev. Přeci jenom máme jen v naší Galaxii sto miliard hvězd (+ nějaký drobný). To by bylo, aby se sem tam dvě neskamarádily. Dokonce náš případ, kdy máme v solárním systému pouze jednu hvězdu, je poněkud ojedinělý a vícenásobné hvězdné systémy jsou tak častější než osamocené hvězdy.
Dvojhvězdami to totiž nekončí. Tak třeba systém Alfa Centauri, náš nejbližší hvězdný soused vzdálený jen 4,3 světelného roku, je tvořen celkem třemi hvězdami. První hvězda je o něco větší než Slunce, druhá o něco menší a třetí, Proxima Centauri, je červeným trpaslíkem. V dalekohledu ale uvidíte jen dvě. Pro čtenáře sci-fi je pak třeba doporučit knihu Problém tří těles, kde tato hvězda hraje významnou roli.
Fyzické dvojhvězdy se dále ještě dělí na další čtyři podskupiny. Vizuální dvojhvězdy okolo sebe obíhají v natolik velké vzdálenosti, že jsme schopni je navzájem rozlišit. Pro naše pozorování jsou tak nejzajímavější. Jejich menší podskupinou jsou zákrytové dvojhvězdy, kdy z našeho pohledu dochází ke vzájemnému překryvu hvězd. Astrometrické a spektroskopické dvojhvězdy pak rozlišíme jen pouze s využitím dlouholetého studia a speciálního astronomického vybavení, např. spektrometrů.
Optické dvojhvězdy
Tyto dvojhvězdy spolu už mají společné jen místo na obloze. Ve skutečnosti jsou od sebe velmi daleko, pouze se z našeho pohledu jeví vedle sebe. I mezi nimi však najdeme plno krásných exemplářů.
Jaké dvojhvězdy pozorovat
Cílem pozorování dvojhvězd je jejich „rozdělení“. Tedy dosáhnout takových pozorovacích podmínek, abyste opravdu dokázali rozlišit jednotlivé hvězdy, ze kterých se vícečetná hvězda skládá. U některých je to poměrně jednoduché a rozdělení můžete pozorovat už při nízkém zvětšení. Ty záludnější však rozdělíte až při pořádném zvětšení a v tu chvíli vás může potrápit chvění vzduchu nebo fyzikální limity dalekohledu.
- Albireo v Labuti
- Mizar a Alkor ve Velkém vozu
- Dvojitá dvojhvězda v Lyře
- Castor v Blížencích
- Izar v Pastýři
- Antares, Acrab a Jabbah ve Štíru
- Almach v Andromedě
Albireo
Hlava Labutě představená hvězdou Albiero už při malém zvětšení nabídne úchvatnou podívanou. Dvojhvězda je totiž tvořena větší oranžovou hvězdou a drobnou namodralou hvězdou.
- Jméno a označení: Albireo, Beta Cygni A + Beta Cygni B
- Souhvězdí: Labuť
- Období pozorování: květen-říjen
- Jak nalézt: hlava souhvězdí Labutě
- Vhodné zvětšení: nízké
- Složky dvojhvězdy: větší žlutooranžová hvězda doplněná menší bílou
Mizar a Alkor
Druhá hvězda oje Velkého vozu je dobrým testem vašich očí. Když se na ni pořádně podíváte tak zjistíte, že jde o dvě hvězdy v těsné blízkosti. V dalekohledu to uvidíte ještě mnohem lépe. Ale pokud se podíváte ještě pořádněji a tentokrát už při větším přiblížení, dokážete u jasnější z hvězd (Mizar) rozlišit jejího druhého průvodce. Spektrografickým měřením bylo prokázáno, že každá z pozorovaných hvězd je dvojhvězdou, celý systém tedy tvoří šest hvězd (v dalekohledu ale uvidíme jen tři).
- Jméno a označení: Mizar A+B + Alkor, Theta Ursa Maior
- Souhvězdí: Velká medvědice (resp. asterismus Velký vůz)
- Období pozorování: celoročně
- Jak nalézt: druhá hvězda oje Velkého vozu.
- Vhodné zvětšení: nízké
- Složky trojhvězdy: vzdálená méně jasná hvězda Alkor, jasná velká Mizar a její průvodce Mizar B
Dvojitá dvojhvězda
Anglicky se tento systém nazývá Double double star. Oprávněně. Pouhým okem dokážeme rozlišit dvě hlavní hvězdy tohoto systému, které okolo sebe oběhnou jednou za několik set tisíc let. Každá z těchto hvězd se ale skládá ještě z dalších dvou. V dalekohledu při středním zvětšení krásně uvidíte systém čtyř hvězd.
- Jméno a označení: Double double star, Epsilon Lyrae
- Souhvězdí: Lyra
- Období pozorování: květen-říjen
- Jak nalézt: cca palec na východ od nejjasnější hvězdy Lyry, která se jmenuje Vega
- Vhodné zvětšení: střední
- Složky čtyřhvězdy: dva páry
Castor
Nejjasnější hvězdu zvířetníkových souhvězdí tvoří celkem šest hvězd! I když dalekohledem uvidíte jen dvě, na ty zbylé byste museli vzít spektrometr. Castor A a B jsou od sebe „jen“ stopadesátinásobek naší vzdálenosti od Slunce (což je na poměry dvojhvězd co by kamenem dohodil). Proto je taky jejich vzájemná oběžná doba poměrně krátká – pouhých 445 let.
- Jméno a označení: Castor A+B, Alpha Gemini
- Souhvězdí: Blíženec
- Období pozorování: listopad-duben
- Jak nalézt: hlava pravého Blížence
- Vhodné zvětšení: vysoké
- Složky dvojhvězdy: namodralá a bílá hvězda
Izar
Tahle dvojhvězda je oříšek, který ale bude stát za to. Chce to dalekohled s aperturou alespoň 76 mm, dobré pozorovací podmínky (stálá teplota, jasná noc) a pořádné zvětšení. Pokud všechno splníte, uvidíte v dalekohledu oranžovou hvězdu na sklonku jejího života a menší modrou hvězdu s teplotou 9000 K (tedy cca dvakrát větší, než má Slunce).
- Jméno a označení: Izar A+B, Epsilon Bootes.
- Souhvězdí: Pastýř
- Období pozorování: březen-září
- Jak nalézt: od nejjasnější hvězdy Arcturu se vydejte směrem k Severní koruně a Herkulovi, Izar bude první velmi jasnou hvězdou na vaší cestě
- Vhodné zvětšení: vysoké
- Složky dvojhvězdy: velká oranžová hvězda a drobná modrobílá
Antares, Acrab a Jabbah
Teď už to vezmeme šmahem a koukneme se na tři dvojhvězdy, které jsou kousek od sebe v souhvězdí Štíra. Antares je nejjasnější hvězdou Štíra, Acrab jeho horním klepetem a Jabbah leží ještě kousek na východ.
- Jméno a označení: Alcor (Alfa Scorpio), Acrab (Beta Scorpio), Jabbah (Nu Scorpio)
- Souhvězdí: Štír
- Období pozorování: červen-srpen
- Jak nalézt: Alcor je nejjasnější hvězdou Štíra a je poměrně na jihu nízko nad obzorem. Vpravo na západ od něj se nachází trojice jasných hvězd, Acrab je nejvyšší z nich. Jabbah je ještě o půl palce na východ.
- Vhodné zvětšení: střední
Almach
Jedna z nejkrásnějších dvojhvězd, která sestává z jasné žluté hvězdy a indigové malé hvězdy. Vyskytuje se dlouhodobě poměrně vysoko nad obzorem a díky vysokému jasu není problém ji najít.
- Jméno a označení: Almach, Gamma Andromedae
- Souhvězdí: Andromeda
- Období pozorování: srpen-prosinec
- Jak nalézt: Najděte Kassiopeu, respektive pravou stranu jejího W. Tu prodlužte asi pětkrát na jih. Nejjasnější hvězda, kterou zde najdete, je právě Almach.
- Vhodné zvětšení: nízké
- Složky dvojhvězdy: velká žlutá hvězda a menší modrá
Dvojhvězd jsou na obloze stovky a uvedené jsou pouze ochutnávkové. Mrkněte na seznam níže a zkuste je ulovit všechny! Některé stojí za to a uvidíte různě barevné a velké složky, které je tvoří. Jiné jsou zkrátka dvě (nebo tři, čtyři…) jasné hvězdy v těsné blízkosti.
Na seznamu pozorovatelných dvojhvězd najdete rovnou stovku dvojhvězd, které můžete zkusit rozdělit v dalekohledu. V tabulce jsou uvedené souřadnice dvojhvězd, ale nejsnáze si je najdete vyhledáním např. ve Stellariu.
Jak na pozorování dvojhvězd
Hvězdář Michal
6 srpna, 2023
Recenze – Skywatcher N 150/1200 – nejlepší volba pro začátečníka i profíka
Hvězdář Michal
4 srpna, 2023
Jak pozorovat Perseidy v roce 2023
Hvězdář Michal
1 srpna, 2023