Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je už rok (a týden) v provozu a za tu dobu jsme jím získali stovky dechberoucích snímků nejhlubších zákoutí vesmíru.
Jako dárek k narozeninám NASA publikovala detailní snímky z mlhovinového komplexu Rho Ophiuchi, který se nachází v souhvězdí Hadonoše, který je v podstatě třináctým znamením našeho horoskopu (ale astrologové ho nepoužívají, protože by nám pak neseděl počet znamení s počtem měsíců v roce, což by nám asi haprovalo s horoskopy).
V mlhovinových mračnech, která dalekohled zachytil, probíhá neustále vznik nových hvězd a planetárních systémů. Je od nás vzdálený jen 460 světelných let (4 351 000 000 000 000 km), což je ve vesmírném měřítku v podstatě za rohem.
Na obrázku vidíte zhruba 50 mladých hvězd, které jsou podobné našemu Slunci, mezihvězdná mračna tvořená plazmatem, plyny (převážně vodíkem) a prachem, a temné mlhoviny. Pestrá podívaná na obrázku neodpovídá reálným barvám. Dalekohled je totiž nejefektivnější v infračervené oblasti, kterou očima nevnímáme.
Pár zajímavostí o JWST:
- Průměr zrcadla dalekohledu je 6,5 metru
- Dalekohled se nachází ve stabilní pozici 1,5 milionu kilometru od Země
- Váží 6200 kg
- Raketa s dalekohledem vzlétla 25. prosince 2021
- Pojmenován je podle Jamese Webba, který v letech 1961-1968 působil jako ředitel NASA, kdy rozjížděl projekt Apollo, jehož cílem bylo přistát na Měsíci