Kolikrát jsem to venku zabalil o něco dřív, než jsem chtěl, jen kvůli nějaké hlouposti. Ať už máte výbavičku za pár tisíc nebo za milion, existují drobnosti a detaily, které vám noční pozorování znatelně zpříjemní.
1. Teple se oblečte.
Já vím… Jako byste hnedka slyšeli svou mamku. Ale…
Máte v plánu strávit nějaký ten čas v noci venku. Vsedě. Bez pohybu. A dosti často v zimě.
Při pozorování se moc hýbat nebudete, jen sem tam přesměrujete dalekohled jinam, když už jste se řádně vykoukali. Většinu času tak budete jen sedět nebo postávat u dalekohledu, takže pohybem se moc nezahřejete. Pokud nebudete teple oblečení, za chvilku prochladnete a budete se těšit domů. Z pozorování budete mít prd.
Oblečte se, jako kdyby mělo být o pět stupňů méně, než reálně je.
V létě mikina a dlouhý kalhoty, na podzim oblečení jak do zimy a v zimě chodím víc navlečený, než kdybych měl lyžovat.
Vrstvení je základ a úplná špica jsou prstové rukavice s překrytím!
2. Vemte si termosku s něčím dobrým
Volně navazujeme na první tip. Teplý čaj s citronem a medem. (Ještě líp s medovinou nebo rumem.) Dobrá kávička taky není na škodu.
3. Nespěchejte
Těch nocí, kdy si budete moci opravdu užít dalekohled naplno, moc není. Ať už kvůli počasí, nebo kvůli tomu, že musíte ráno brzo vstávat. Vychutnejte si to.
Navíc čím déle koukáte, tím více detailů zpozorujete. Měsíc je pokryt desítkami tisíců kráterů a jinými povrchovými strukturami. Galaxie a mlhoviny jsou pak tvarově velmi rozmanité.
Věnujte každému cíli alespoň pár minut a vychutnejte si je do poslední hvězdy.
4. Sedněte si
Další tip, co se tváří jako jasná věc. Ale kvalitní židle s nastavením výšky posedu bude nejlepším kamarádem vašich kolen a zad.
Pokud máte být u dalekohledu v podřepu nebo nešikovně přikrčení i třeba jen půl minuty, u třetího objektu se s křečemi v nohách a bloknutýma zádama vydáte domů.
Ale ještě předtím budete muset sbalit a odtáhnout dalekohled.
S bloknutýma zádama a křečemi v nohách.
Raději si sedněte, třeba na židli od Omegonu navržené speciálně pro hvězdáře.
5. Nechte oči zvyknout na tmu
Na mobilu si nastavte tlumený noční režim, který potlačí modré světlo a celkově sníží intenzitu záření displeje. A pokud používáte aplikaci s hvězdnou mapou, přepněte ji do červeného módu. Sviťte si tak leda červenou baterkou a jen pokud to bude nezbytně nutné.
Čím lépe budou vaše oči rozkoukané ve tmě, tím více detailů následně uvidíte v dalekohledu.
6. Vyrazte za tmou
Je to jasný. V odlehlé divočině uvidíte mnohonásobně více hvězd než v centru Prahy nebo jiného většího města.
Za pěknou tmou ale nemusíte cestovat tisíce kilometrů doprostřed Sahary. Bohatě postačí vyrazit deset, dvacet kilometrů za město.
Podívejte se na mapu světelného znečištění a najděte si blízké místo, kde je intenzita světelného znečištění nejmenší. Jen kousek za městem uvidíte stokrát víc hvězd než v centru.
7. Vyberte vhodné pozorovací stanoviště
Opět navážeme na předchozí bod. Tma je jedna věc. Ale zároveň je vhodné mít co největší rozhled do okolí tak, aby vás ve výhledu neomezovaly stromy či budovy. S vyšší nadmořskou výškou také eliminujete vlnění vzduchu. A vyhněte se, pokud možno, místu s přímým osvětlením (např. pouliční lampou).
Ideálně tedy vyrazte do hor.
8. Naplánujte si pozorování
Než vyrazíte, podívejte se do nějaké šikovné aplikace, např. Stellarium, a zjistěte si, jaké všechny objekty budete moci v noci pozorovat a kde je zhruba najdete. Když půjdete na jistotu, ušetříte spoustu času hledáním, což znamená více času na vesmírné kochání.
9. Bezcílně bloumejte
Koukněte do dalekohledu a namiřte s ním… kamkoliv. A s okem na okulárupak zkuste cestovat. Vesmír je plný krásných hvězdných seskupení a kdo ví, na co všechno při vašem zkoumání noční oblohy náhodou narazíte.