V úplném základu rozlišujeme zrcadlové, čočkové a katadioptrické dalekohledy, ty se pak dělí podle uspořádání na další druhy.
Zrcadlové dalekohledy – reflektory
Zrcadlové dalekohledy se také jinak nazývají reflektory, protože pracují na principu odrazu (reflexe) světla od zrcadla. Nejčastěji se používají dvě základní konfigurace – Newton a Cassegrain, podle jejich vynálezců.
Newtonův dalekohled je jednoduchý, ale velmi efektivní. Používá větší primární zrcadlo, které je zakřivené do tvaru paraboly a odráží světlo do sekundárního zrcadla. To je menší a rovinné a odráží světlo do okuláru.

Ukázka typických zrcadlových dalekohledů
Dalekohled typu Cassegrain má také dvě zrcadla. Vyduté primární, které má ve svém středu otvor, a vypuklé sekundární, které světlo odráží do otvoru v primárním zrcadle. Tímto je efektivně zvětšena ohnisková délka dalekohledu a dalekohled tak poskytuje větší zvětšení a odstraňuje některé optické vady Newtonova dalekohledu. Díky své kvalitě jsou však násobně dražší. Nejčastěji se vyskytuje ve verzi pojmenované Ritchey-Chrétien, která je použita i na Hubblově vesmírném teleskopu.

Čočkové dalekohledy
Čočkové dalekohledy světlo lámou, proto se nazývají refraktory. Ty nejjednodušší zahrnují dvě až tři čočky. Jsou starší než zrcadlové. Vynalezl je slavný astronom Galileo Galilei už v 17. století a poprvé s nimi pozoroval Saturnovy prstence a měsíce Jupiteru.
Jsou náchylnější na optické vady, zejména na tzv. barevnou vadu (chromatickou aberaci). Barevná vada je dána tím, že různé barvy světla se lámou pod různým úhlem a různě se tedy zaostřují. Obraz v okuláru je pak různě zbarven.

Proto levnější refraktory prakticky nemá cenu kupovat, pokud to myslíte s pozorováním vážně. I když je jich na trhu šílená spousta. Dražší refraktory, např. apochromatické, využívají různá uspořádání čoček z různých materiálů, čímž různé vady více či méně potlačují.
Katadioptrické dalekohledy
Katadioptrické dalekohledy kombinují zrcadlovou a čočkovou soustavu a přináší to nejlepší z obojího. Patří tak mezi ty nejlepší dalekohledy, jaké si můžete pořídit.
Často se používají pro astrofotografii, která je na vady nejcitlivější, ale jsou velmi vhodné i pro pozorování. Jen si teda člověk musí připlatit…
Nejběžnější konfigurace se nazývají Schmidt-Cassegrain a Maksutov-Cassegrain. Konstrukci Cassegrain jsem zmiňoval už na začátku a obě z ní vychází.
Schmidt-Cassegrain bývá označován písmenky SCT. Před primárním zrcadlem má umístěnu korekční destičku, která je provedena formou toroidní rozptylky. Slouží ke zlepšení barevné vady dalekohledu.

Maksutov-Cassegrain nebo prostě jenom Maksutov. Jako korekční člen je zde použita kulová čočka. Je méně nákladná na výrobu, ale zato robustní. Proto jsou Maksutovy zpravidla menší a nemají příliš vysokou světelnost. I tak jsou oblíbené mezi všemi skupinami astronomů. Využití nachází i pro pozemní pozorování.

Ukázky některých katadioptrických dalekohledů.
Bez komentáře! Buď první.