Dalekohledy si nejčastěji představujeme na trojnožce a mnoho z nich se na ní i prodává. Nicméně aby trojnožka za něco stála, musí být kvalitní stavby. Jinak se totiž bude třepat čivava v průvanu a z pozorování neuvidíte nic.
Dobsony
Dobsonovská montáž nebo prostě jenom dobson, je robustní, stabilní, levná a kvalitní montáž, na kterou postavíte malé i velké dalekohledy. Je jednoduchá na ovládání, nemá se na ní moc co rozbít a při troše zručnosti ji zvládnete vyrobit i sami. (Teda já ne, vy možná.)
Dobsony jsou zkrátka nejlepší dalekohledy pro začátečníky. Nachystaní jste během minutky, nic nemusíte kalibrovat a dalekohled prostě namíříte, kam chcete a koukáte.
Má jen pár drobných nevýhod.
U velkých dalekohledů je poměrně těžká, může mít i přes 20 kg. Ty nejběžnější velikosti však mají do 15 kilo (+ dalších deset pro samotný dalekohled).
A zabírá dost místa. Jak v garáži či ve sklepě, tak v autě při převozu.
Ale stojí sakra za to!
Trojnožkové stativy
A teď už ke klasikám, které dobře znáte.
Stativy na “trojnožce” patří bohužel k nejkupovanějším dalekohledům u začínajících hvězdářů.
Pro začátečníky totiž nejsou vůbec vhodné!
Ty hlavní faktory jsou asi dva (tři):
- cena a kvalita
- náročnost používání
Kvalitní trojnožka spolehlivě udrží dalekohled, který na ni postavíte. A nerozhodíte ji ani, když přidáte fotoaparát, kvalitní okulár (ty už něco váží), nebo balanční závaží. Kvalitní trojnožka vás vyjde podle nároků vyjde na aspoň 8000 korun. Pokud máte nižší rozpočet, chcete začít investovat do dalekohledu. Stativ můžete vylepšit kdykoliv později.
Oproti dobsonům jsou také náročnější na používání, respektive chtějí více cviku. Tím spíš, pokud sáhnete po EQ montáži, a přitom vlastně ani nevíte, co to ta EQ montáž je.
Azimutální montáž AZ
Prvním známým typem trojnožkového stativu je azimutální montáž. Dalekohled se na ní otáčí okolo dvou os.
Azimutálně, tedy dokola jako kompas.
A náklonem – nahoru a dolů.
Často je každý z těchto pohybů řízen samostatným pohybovým nebo aretačním šroubem. Pro udržení objektu v zorném poli tak musíte manipulovat oběma z nich.
Rovníková/ekvatoreální/paralaktická montáž EQ
Na první pohled vám přijde stejná jako azimutální. Má však jeden velmi podstatný rozdíl!
Zahrnuje ještě jednu osu, okolo které můžete dalekohled otáčet. Tento náklon slouží k tomu, abyste osu montáže srovnali s osou zemské rotace. Jakmile toho dosáhnete, budete dalekohledem točit okolo osy rovnoběžné s rotací Země.
Pro udržení objektu v zorném poli vám tak stačí točit jedním pohybovým či aretačním šroubem.
Zní to fantasticky (a je to fakt super!), ale je to trochu otrava.
Pokud nemáte dalekohled řádně srovnaný, bude tento pohyb nepřesný. A pokud dalekohled převážíte na různá místa, musíte jej pokaždé nakalibrovat. To se dělá buďto pomocí GPS nebo zaměřením na Polárku.
Oblíbené jsou zejména u astrofotografů.