Dalekohled je smontovaný, zbývá už jen počkat na pěkné počasí, které ne a ne přijít.
Čas si můžete zkrátit třeba tímto článkem, ve kterém vám povím, jak se připravit na vaše první pozorování s dalekohledem.
1. Srovnejte si hledáček s dalekohledem
Hledáček, ať už klasický malý dalekohled, Red dot s laserem nebo třeba Telrad, používáte k hrubé navigaci dalekohledu. Aby však správně fungoval, musí být co nejvíc rovnoběžný s dalekohledem. Přece jenom se budeme dívat na hodně vzdálené objekty a čím větší odchylka, tím víc mimo budete.
- Vyberte si co nejvíce vzdálený pozemský objekt. Fajn jsou komíny, vysílače, antény… Čím dál bude, tím přesnější bude srovnání. Za mě je použitelná vzdálenost alespoň 1 km, ale nejčastěji pro srovnání používám objekty vzdálené i několik kilometrů vzdušnou čarou.
- Najděte a zacentrujte objekt v okuláru dalekohledu při nejmenším zvětšení, tedy s co největší ohniskovou délkou.
- Podívejte se do hledáčku a pomocí směrovacích šroubů zaměřte objekt.
- Vyměňte okulár za nějaký s menší ohniskovou vzdáleností, tedy větším přiblížením, a dolaďte hledáček.
Srovnání proveďte ideálně za dne, kdy na všechno hezky uvidíte.
2. Naučte se manipulovat s dalekohledem
Majitelé dobsonů mají vyhráno, trojnožkáři s paralaktickou montáží si musí něco málo naštudovat. Projděte si návod a podívejte se, jak se s dalekohledem zachází. Kde jsou aretační mechanismy pro zafixování dalekohledu, jak se ostří atp. Ideální spojit s krokem č. 1.
3. Vyberte si vhodné místo pro pozorování
Nejlepší místo na pozorování bude uprostřed Austrálie. Pokud vám to časové možnosti neumožňují, bohatě si vystačíte s vaší zahrádkou. Nebo můžete vyrazit za pořádnou tmou. K jejímu nalezení může pomoct třeba mapa světelného znečištění.
Pozorovací stanoviště by mělo splňovat následující kritéria:
- je co nejvíce temné. Neruší vás tady světlo pouličních lamp, nebo ze sousedovy terasy. Když budete na vaší zahradě, doma všude zhasněte. Jakékoliv parazitní světlo ve vašich očích vám kazí noční vidění.
- má široký rozhled. Ve výhledu vám nezavazí stromy, domy.
- je snadno přístupné. Dalekohled se sice dá přenést, ale to se taky omrzí.
- je rovné.
4. Nainstalujte si aplikace pro pozorování vesmíru
Mojí nejoblíbenější aplikací je Stellarium, u které rozhodně stojí za to pořídit si plnou verzi. Doporučím taky SkyTonight. Obě jsou dostupné pro Android i iOS.
Pomůžou vám s naučením hvězdné oblohy a mají i nástroje vhodné pro navigaci dalekohledů.
5. Naplánujte si pozorování
Na obloze aktuálně najdete přehled objektů, které jsou pro tento měsíc viditelné na obloze. Spolu s aplikacemi si pak zjistěte, kde konkrétně se budou na obloze nacházet v čas vašeho pozorování.
Pro první pozorování nemějte vysoké ambice, nemusíte se rovnou vydat lovit galaxie. Na naučení navigace bude nejlepší Měsíc, který je prakticky pozorovatelný pořád. Samozřejmě jen pár dní okolo novu jej neuvidíte.
6. Teple se oblečte
Jo. Jsem jako vaše mamka.
A maminka má přece vždycky pravdu!
Při pozorování se nebudete moc hýbat a prochladnout je tak velmi jednoduché.
(Termoska s čajem a medovinou je taky moc fajn.)
7. Připravte si výbavu
Hodit se vám bude červená čelovka (jakože svítí červeně, jinak ať je pro mě za mě klidně purpurová). Na rozdíl od bílého světla to červené není tak dráždivé pro naše oči a udržíme si při něm „noční vidění“.
Super záležitost je pozorovací stolička s výškovým nastavením. A nějaký kufřík či praktický box na okuláry, filtry, adaptéry a vůbec to všecko se vám bude taky náramně hodit.
Bez komentáře! Buď první.