Velké shluky čítající statisíce hvězd, nebo malá seskupení jasných mladých hvězd. Hvězdokupy jsou asi nejrozšířenějším objektem hlubokého vesmíru a mnoho z nich vám rádo ukáže v dalekohledu svoje kouzlo. V tomto článku se dozvíte, jak pozorovat hvězdokupy dalekohledem, kde je najít a kdy je uvidíte.
Kulové hvězdokupy zahrnují desetitisíce až miliony hvězd. Gravitace je drží pohromadě a hvězdy tak vytváří jednu obrovskou mlhavou kouli. První pozorovatelé kulových hvězdokup je mylně považovali za oblaka plynu, mlhoviny či zvláštní druh hvězd, ale až dalekohledy dokázaly ukázat pravou povahu těchto objektů.
U těch nejjasnějších kulových hvězdokup můžete středním dalekohledem za dobrých světelných podmínek pozorovat jasné jádro obklopené spoustou světlých teček. U slabších kulových hvězdokup si budete muset vystačit s “mastným flekem”.
Otevřené hvězdokupy jsou tvořené hvězdami, které se zrodily ze stejného molekulárního mraku. Oproti kulovým hvězdokupám zahrnují zpravidla jen desítky až stovky hvězd. Gravitace mezi nimi sice mírně působí, ale vlivem interakce s blízkými objekty byly hvězdy rozděleny a postupně se vzdalují.
Často u těchto hvězdokup pozorujeme slabá oblaka ozářeného plynu, který tyto kouzelné objekty krásně zvýrazňuje. Jedná se o relativně mladé útvary, ve kterých se stále rodí nové a nové hvězdy. Otevřené hvězdokupy jsou tak oblastí zájmu astrofyziků, kteří zkoumají vznik hvězd a jejich vzájemný pohyb.
Které hvězdokupy pozorovat
- Plejády
- Hyády
- Dvojitá hvězdokupa
- Jesličky v Rakovi
- Obří kulová v Herkulovi
- Divoká kachna
- Kozorohova hvězdokupa
- Kulová hvězdokupa ve Vodnáři
- Další tipy
Plejády
Plejády, nazývané též Kuřátka, jsou jedním z nejznámějších útvarů na noční obloze. Několik nejjasnějších hvězd této otevřené hvězdokupy jde krásně vidět i pouhým okem, ale teprve až dalekohledem spatříte celou její krásu.
- Typ a označení: otevřená hvězdokupa M 45
- Souhvězdí: Býk
- Období pozorování: říjen–duben
- Jak nalézt: zde snad návod ani není potřeba, hvězdokupa je viditelná i bez dalekohledu.
- Vhodný dalekohled: jakýkoliv
- Tipy: díky jejich poloze dochází relativně často k zákrytu nebo alespoň konjunkci s Měsícem. Velký dalekohled spolu s mlhovinovým filtrem umožní pozorování i difúzní mlhoviny, která hvězdy obklopuje.
Hyády
Nejde mluvit o Kuřátkách a nezmínit přitom Prasátka. Hyády jsou otevřenou hvězdokupou, která tvoří hlavu v souhvězdí Býka.
- Typ a označení: otevřená hvězdokupa
- Souhvězdí: Býk
- Období pozorování: říjen–duben
- Jak nalézt: stačí zamířit na Aldebaran, což je jedna z nejjasnějších hvězd naší oblohy. Aldebaran sice není fyzickou součástí hvězdokupy, je ale stejným směrem, a tak se do ní promítá.
- Vhodný dalekohled: jakýkoliv
- Tipy: levé oko Býka je dvojhvězdou a pravé dokonce trojhvězdou.
Dvojitá hvězdokupa
Jeden z mých nejoblíbenějších objektů. Tyto dvě hvězdokupy ukazují, že i relativně prázdné místo na noční obloze skrývá nečekaná překvapení. Navíc jejich umístění blízko severního pólu zaručuje, že v našich končinách nikdy nezapadají pod horizont a lze je tedy pozorovat celoročně!
- Typ a označení: dvě otevřené hvězdokupy, NGC 869 a NGC 864.
- Souhvězdí: Perseus
- Období pozorování: celoročně
- Jak nalézt: orientujte se podle souhvězdí Kasiopei. V jeho tvaru písmene W udělejte spojnici prostřední a levé dolní hvězdy a třikrát ji prodlužte do souhvězdí Persea. Dvojitá hvězdokupa se nachází asi ve dvou třetinách této vzdálenosti.
- Vhodný dalekohled: jakýkoliv
- Tipy: pozorovat sice můžeme kdykoliv, ale čím výše nad horizontem, tím lepšího zobrazení dosáhneme.
Jesličky v Rakovi
Roztomilá otevřená hvězdokupa, ve které uvidíte pár desítek jasnějších hvězd. Útvar se také nazývá Včelí úl nebo Praesepe, což jsou latinsky jesle. Podle řecké a římské mytologie totiž tato hvězdokupa připomíná jesle pro krmení zvířat (konkrétně oslíků, které představují dvě jasnější hvězdy v blízkosti hvězdokupy).
- Typ a označení: otevřená hvězdokupa M 44
- Souhvězdí: Rak
- Období pozorování: prosinec–červen
- Jak nalézt: najděte levou hlavu Blížence (Pollux) a nejjasnější hvězdu Lva (Regulus). Přibližně ve středu jejich spojnice spatříte dvě jasnější hvězdy, které tvoří tělo Raka. Hvězdokupa se pak nachází přesně uprostřed.
- Vhodný dalekohled: jakýkoliv
- Tipy: díky vhodné poloze mohou nastávat konjunkce a překryvy s Měsícem, ale i planetami sluneční soustavy. Naposledy tomu tak bylo v červnu 2023, kdy hvězdokupou procházel Mars a o pár dní později byla poblíž Venuše.
Obří kulová hvězdokupa v Herkulovi
Jedna z největších a nejznámějších hvězdokup. Sestává z několika stovek tisíců hvězd a patří tak mezi nejpozorovanější objekty.
- Typ a označení: kulová hvězdokupa M 13
- Souhvězdí: Herkules
- Období pozorování: duben–říjen
- Jak nalézt: Souhvězdí Herkula má v základu poměrně jasný lichoběžník. Najděte jeho nejdelší stranu (ta víc na západ). Hvězdokupa leží ve třetině vzdálenosti od severnější hvězdy.
- Vhodný dalekohled: alespoň 114 mm, abyste viděli alespoň na flek, od 200 mm můžeme rozlišit jasnější hvězdy.
- Tipy: hvězdokupě pasuje vyšší zvětšení, např. s okulárem 10 mm. Při menším zvětšení a větším zorném poli však můžeme za dobrých podmínek pozorovat hvězdokupu spolu s galaxií NGC 6207.
Divoká kachna
Proč se tento objekt jmenuje zrovna takto, vám bohužel neřeknu… Zato vám povím, že se jedná o jednu z nejbohatších otevřených hvězdokup, čítající skoro 3000 hvězd. Dalekohledem jich však uvidíte jen pár desítek, na zbytek to chce už foťák a dlouhou expozici.
- Typ a označení: otevřená hvězdokupa M 11
- Souhvězdí: Štít
- Období pozorování: červen–říjen
- Jak nalézt: výchozí hvězdou bude Altair, nejjasnější hvězda ze Souhvězdí Orla. Následujeme spojnici se střední hvězdou Orla až do Štítura, odtud už jen kousek na jih.
- Vhodný dalekohled: alespoň 114 mm, abyste viděli šmouhu, od 200 mm můžeme rozlišit jasnější hvězdy.
Kozorohova hvězdokupa
Třináct miliard let stará hvězdokupa, která se k nám přibližuje rychlostí 184 kilometrů za sekundu.
- Typ a označení: kulová hvězdokupa M 30
- Souhvězdí: Kozoroh
- Období pozorování: červenec–listopad
- Jak nalézt: tohle bude trochu oříšek. Hvězdokupa je poměrně nízko nad obzorem a ještě k tomu jen v létě. Je třeba si počkat alespoň do půlnoci. Najděte nejjasnější jižní hvězdu souhvězdí Kozoroha a zhruba tři palce dolů a pak doleva uvidíte jasnější hvězdu. Kozorhova hvězdokupa bude v její blízkosti.
- Vhodný dalekohled: slabou šmouhu uvidíte i v binokulárech, první hvězdy však dokážete rozlišit až s dalekohledem o průměru alespoň 150 mm.
- Tipy: nejvhodnější dobou pro pozorování je přibližně první polovina srpna, kdy je tato hvězdokupa nejdále od Slunce.
Kulová hvězdokupa ve Vodnáři
Domov více než stovky tisíc hvězd a z toho dokonce několika neutronových. Je považována za nejhustější hvězdokupu Mléčné dráhy.
- Typ a označení: kulová hvězdokupa M 2
- Souhvězdí: Vodnář
- Období pozorování: červenec–prosinec
- Jak nalézt: najděte hlavu a rameno Vodnáře. Zhruba ve třech čtvrtinách cesty od hlavy k rameni se zastavte a začněte se posouvat na sever alespoň o jeden palec.
- Vhodný dalekohled: očima ji sice neuvidíte, ale mírně rozplizlý objekt zaznamenáte už v malém dalekohledu. S dalekohledem o velikosti 350 mm můžete dokonce pozorovat i mlhovinu, která se v této hvězdokupě nachází.
- Tipy: dalekohledem s průměrem alespoň 150 mm a okulárem 10 mm uvidíte krásně nejjasnější hvězdy jejího jádra.
Další tipy
Jak jsem už psal v úvodu článku – pozorovatelných hvězdokup jsou na obloze stovky. Uvedl jsem pouze 8 nejlepších hvězdokup, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ostatní ale nejsou o nic méně významné.
Některé už možná budou vyžadovat výkonnější dalekohled s aperturou alespoň 150 mm.
U dalších tipů jak na pozorování hvězdokup uvedu pouze jejich označení, pod kterým jsou mezinárodně evidovány. Pro jejich vyhledání doporučuju program Stellarium dostupný na PC, Androidu i iOS.
- M 5 v Hadovi
- M 15 v Pegasu
- Alpha Persei v Perseu
- Coma Star Cluster – Vlasy Bereniky