Dalekohledem to všechno jenom začíná. Tak jako každý jiný koníček, i tady se dá utratit nejedna výplata. Některé věci jsou pro pozorování prakticky nezbytné, jiné využijete jen jednou za čas, zatímco další slouží k výraznému navýšení pozorovatelského komfortu.
Zkrátka pořád je za co utrácet.
Pro přehled, co se bude hodit do správné výbavy a co zatím můžete vynechat, vám přináším tento článek. Věci, které považuju za esenciální, označuju hvězdičkou.
Adaptér na mobil
Dřív nebo později se budete chtít podělit s ostatními o tu krásu, co v dalekohledu vidíte. Pokud se vám nepodaří je vytáhnout ven do zimy, aby se podívali na vlastní oči, možná vám jako donucovací prostředek pomůžou právě fotky. Ať už je ale budete sdílet na Facebooku nebo Instagramu, určitě budete chtít, aby stály aspoň trochu za to.
Pořídit krásné astrofotky mobilem jde, i když astrofotografii pořízené na tom správném vybavení a po řádných úpravách ve photoshopu se to nevyrovná.
Problém focení na mobilu spočívá ve vašich rukách. Sice se vám nemusí klepat jako osika, ale udržet telefon tak, aby byl objektiv přesně zaměřen do ohniska okuláru, je docela pakárna. Než se vám to podaří, už bude Měsíc, nebo co to vlastně fotíte, v čudu. Nehledě na to, že cokoliv jiného se bude fotit o to hůř. A vlastně si vůbec nebudete moci pohrát s parametry snímání, abyste fotku doladili k dokonalosti.
S adaptérem mobil přichytíte přímo k okuláru, zacentrujete a pak už fotíte.
Ty nejlevnější adaptéry jsou poměrně otravné na používání. Ne zrovna šikovně se nastavují, uvolňují se a jsou poměrně o nervy. Ty lepší pak přináší pohybové šrouby, kterými nastavíte polohu mobilu rovnou ve třech osách do naprosté dokonalosti.
Pak už stačí jen fotit, sdílet a sbírat lajky.

Barevné filtry
Nabízí se celkem často v různých sadách, zpravidla i s okuláry. Takové sady neberte, jsou to vyhozené peníze.
Barevné filtry jsem zatím nevyužil a ani to neplánuju. Použijete je prakticky jen na Jupiter nebo Mars, kdy mohou zvýraznit některé oblasti.
Barlow čočka ⭐
Barlow čočka je jednoduchá, ale velmi důležitá, optická komponenta, která prodlužuje ohniskovou vzdálenost používaného dalekohledu. Prakticky řečeno – slouží pro získání většího přiblížení. Používá se vždycky v kombinaci s okulárem. V podstatě vám tak zdvojnásobí počet okulárů, které máte. Barlow čočky se vyrábí v provedeních 1,5x, 2x, 3x, 4x a 5x. Patří mezi základní prvky výbavy každého hvězdáře.
Čelovka
Není tajemstvím, že se astronomie nejlíp provádí za tmy. Tma má ovšem drobnou nevýhodu – špatně v ní vidíme. Při pozorování budete pořád s něčím pracovat – sestavovat dalekohled, měnit okuláry, otevírat termosku s čajem, hledat všechno možné, co vám spadlo na zem… Posvítit si čelovkou tak dává smysl.
Jenže – jakmile začnete svítit, oči se vám hnedka adaptují na vyšší množství světla, zúží se zorničky a po zhasnutí čelovky zjistíte, že ve tmě vidíte prd. Vašim očím bude trvat několik (desítek) minut, než zase tmě přivyknou.
Tedy pokud budete mít klasicky bíle svítící světlo. Čelovka, nebo jiná baterka, která umožňuje svítit červeně, je pro astronomy mnohem lepší. Na červené světlo nejsou naše oči tak citlivé, ale pro orientaci ve tmě bohatě postačí. Vy tak uvidíte, co zrovna potřebujete, ale stále budete moci koukat po hvězdách.

Kolimátor
Dalekohled dodaný z obchodu je velmi dobře seřízený. Ale po dlouhodobém používání a zejména při častém převážení autem se časem stane, že se vám rozladí dvě hlavní optické komponenty – primární a sekundární zrcadlo. Obraz tak bude neostrý a bude ztrácet na kvalitě. Kolimátor slouží k tomu, abyste tato dvě zrcadla opět dali dohromady. Může být buďto laserový nebo optický a ukáže vám, jak zrcadla nastavit, aby odraz primárního směřoval přesně na sekundární.
Není to nic těžkého, nebojte. Patří to k základní údržbě dalekohledu. Stačí provádět jednou, dvakrát do roka.
Kvalitní okulár ⭐
Základní okuláry obdržíte spolu s dalekohledem. Jsou to levné a nepříliš kvalitní, ale do začátku stačí.
Okulár střední třídy, který posune pozorování o několik úrovní výš, se dá pořídit za pár tisíc. Ty nejlepší už se pak cenově vyrovnají, ne-li převyšují cenu nového dalekohledu. Pěkná sbírka okulárů vám pak zajistí skvělé pozorování za všech okolností.
A co by nemělo v okulárové výbavě chybět?
Pro začátek šikovný planetární okulár s ohniskovou vzdáleností 4-8 mm. Ten je vhodný, kupodivu, na planety. Velmi dobře a hlavně ostře je přiblíží, takže u Jupiteru krásně rozpoznáte bouřné pásy, nebo u Marsu polární čepičku a stíny pohoří.
Dále by neměl chybět okulár s širokým zorným polem. Zatímco výchozí mají okolo 50°, ty nejlepší (a přitom docela dostupné) nabízí FOV (field of view) až 110°. S těmi se pak úplně ztratíte. Skvělý dalekohled je např. Explore Scientific 24mm 68°.
Nejlepší způsob, jak nahradit sadu okulárů jedním a usnadnit si tak pozorování, je pořízení přibližovacího/zoomovacího okuláru. Jeho výhoda je jasná – v jednom okuláru máte rovnou několik. Kvalitou se sice nevyrovná jednotlivým kvalitním okulárům, ale praktičností je přesahuje. Pozor na nekvalitní přibližovací okuláry, to jsou vyhozené peníze. Nejlepším ve své třídě je pak jednoznačně Baader Hyperion Mark IV.
Měsíční filtr ⭐
Měsíc v úplňku vás docela dobře oslní i bez dalekohledu. A teď si vemte, že se na něj podíváte s dalekohledem, který jeho světlo znásobí ještě 1000x. Uvidíte prd. Měsíc v dalekohledu vás oslní už od první čtvrti. Když jsem s pozorováním začínal, díval jsem se na Měsíc se slunečními brýlemi. Fakt.
Pokud se na něj tedy chcete pořádně podívat, je vhodné našroubovat na okulár filtr, který propustí maximálně 10 % světla. Existují i variabilní polarizační filtry, které umožňují nastavení propustnosti na 1-10 %.
Zatmavovací filtr ale využijete i při pozorování dalších jasných objektů – Jupiteru, Venuše či Plejád. Na pozorování Slunce ale NENÍ VHODNÝ!
Mlhovinové filtry
Mlhovinové filtry jsou záležitostí fajnšmekrů. Prvních pár let si při pozorování bohatě vystačíte bez něj. Pokud ale chcete něco extra a svému dalekohledovému dortu přidat pomyslnou třešničku, pořiďte si nějaký.
Nejoblíbenější je UHC, tedy Ultra High Contrast. Tento filtr slouží k tomu, že propouští pouze vybrané vlnové délky světla, a to O III, H-alfa a H-beta. Vlnové délky mají hodnotu 500,7 nm, 656,281 nm a 486 nm. Oblíbeným je taktéž samostatný O III filtr.
Proč tak specifické hodnoty?
Na těchto vlnových délkách totiž nejčastěji svítí emisní mlhoviny, jako je třeba mlhovina M42 v Orionu. Filtr tak zvýší jejich kontrast a lépe vyniknou. Filtr také dosti potlačí bordel světlo z oranžových pouličních lamp.
Na koupi ale nespěchejte, jsou jiné prvky výbavy, které mají přednost.
Pravoúhlý hledáček
Hledáček je malý dalekohled na vašem dalekohledu. Slouží k vyhledání objektů na obloze a koukat do něj budete pomalu stejně často, jako do okuláru.
Samotné pozorování moc nezlepší, ale vaše záda vám za něj poděkujou. Problém klasických hledáčků je ten, že do něj koukáte napřímo. A tenhle problém bude sakra znát, když budete hledat objekt vysoko nad hlavou, protože abyste se do hledáčku podívali, budete se muset zkroutit jako paragraf. O to dýl při hledání slabých objektů. Pravoúhlý hledáček tento problém ladně eliminuje. Koukat budete zkrátka vždycky stejně.
Stellarium ⭐
Existuje nepřeberné množství aplikací pro chytré telefony, které vám ukážou hvězdnou oblohu. Já používám v zásadě jen jednu, a to Stellarium. Je zdarma, ale prémiová verze stojí za to. K dispozici na iOS, Androidu i počítač, kde je dokonce plně přístupná zdarma. Článek o této aplikaci je už v přípravě.

Sluneční filtr
Nebyli bychom správní hvězdáři, kdybychom nechtěli pozorovat i tu nejbližší hvězdu – naše Slunce. To je možné buďto za použití speciálních dalekohledů, které jsou přímo určeny k pozorování Slunce, nebo za použití kovového filtru. Bez této výbavy pozorování Slunce v podstatě zaručuje oslepnutí. I když máte správnou výbavu, musíte být opatrní. Zkontrolovat, zda filtr nemá trhliny či praskliny a sedí na dalekohledu správně.
Více v článku Jak pozorovat Slunce.

Taška
Na pozorování s sebou vždycky budete brát nějakou tu výbavičku, to je tak nějak zřejmé i z povahy tohoto článku. Abyste to nemuseli všechno pořád balit, je lepší mít všechny věci pohromadě a stejně jako tatranky – sbalené na cesty.
Telrad
Speciální hledáček, který pomáhá při navigaci na noční obloze a usnadňuje tak nález objektů noční oblohy. Funguje jednoduše – prostě vymezí oblast, na kterou se koukáte a zvýrazní ji červeným kruhem. Můžete tak koukat stále oběma očima, lépe se orientovat podle hvězd a s využitím speciálních map najdete všechno mnohem jednodušeji.

Ventilátor
Malý větráček umístěný u hlavního zrcadla má dvojí, ale přitom vlastně stejný účel. Buďto chladí, nebo ohřívá. Záleží na teplotě.
Když je velká zima, zrychluje ochlazení dalekohledu. Z tubusu totiž bude stoupat teplejší vzduch, který zvlní pozorování. Naproti tomu pokud se dalekohled příliš ochladí, hrozí kondenzace vodní páry na zrcadle. Kovové tělo dalekohledu se totiž ochlazuje snáze než okolní vzduch. Pak to dopadne podobně, jako když přijdete ze zimy do tepla a zamlží se vám brýle.
Židle ⭐
Nejdůležitější prvek výbavy každýho hvězdáře.
Nedělám si srandu.
Židli oceníte v každým věku. Při koukání na objekty nízko nad horizontem tak nemusíte u dalekohledu klečet, u všech ostatních pak nebudete v nešikovným podřepu. Tím spíš, když si budete chtít pozorování vychutnat a u objektu strávit víc času.
Pokud to chcete dotáhnout do dokonalosti, pořiďte si výškově nastavitelnou židli. To už vám budu závidět i já.
Bez komentáře! Buď první.